… je praznični dan!

Praznujemo ga vsi, ki …

… poznamo danskega pravljičarja Hansa Christiana Andersena (danes je njegov 216. rojstni dan);
… smo člani velike skupine bralk in bralcev Bralne značke (s poslanico nas nagovarja njen predsednik Marko Kravos);
… z velikim pričakovanjem odpiramo nove in stare knjige;
… radi poslušamo ali beremo besede in zgodbe med platnicami (zadnje čase pa tudi na ekranih);
… želimo spoznavati življenje drugih;
… nas nagovarjajo literarni junaki v slikanicah in stripih, pravljicah in zgodbah, otroških in mladinskih romanih;
… iščemo informacije tudi v otroških in mladinskih revijah ter poljudnoznanstvenih knjigah;
… se radi čudimo domislicam pisateljev in pisateljic z vseh koncev sveta;
… preprosto rečeno: RADI BEREMO!

Leta 1967 so ljudje, ki se zavedajo, da otroštvo in mladost bogatijo tudi knjige, izbrali 2. april za dan, ko naj se veliko bere in govori o otroških in mladinskih knjigah ter vsemu, kar sodi zraven.  Od takrat na ta dan svet obkroži poslanica – slovesno sporočilo.

Bralce in bralke vsega sveta je letos dosegla poslanica ameriške pesnice Margarite Engle. Plakat k poslanici pa je ustvaril ilustrator Roger Mello (oboje je pripravila Ameriška sekcija IBBY (The United States Board on Books for Young People – USBBY).

(Lansko poslanico pa sta prispevala slovenski pisatelj Peter Svetina in ilustrator Damijan Stepančič.)

Margarita Engle
Glasba besed

Ko beremo, zrastejo duhu peruti.
Ko pišemo, nam zapojejo prsti.

Besede so bobni in flavte na listu,
so ptič, ki se s pesmijo vzpenja, in slon, ki trobenta,
so reka, ki teče, in slap, ki teleba,
metulj, ki zakroži
visoko na nebu!

Besede nas vabijo k plesu –
ritmi in rime, utripi srca,
peket in prhut, stare in nove povesti,
take izmišljene, take resnične.

Kadar si udobno ugnezden doma
ali čez meje drviš proti novim deželam
in tujim jezikom, so zgodbe in pesmi
vse tvoje.

Kadar delimo besede drug z drugim, glasovi
postanejo glasba prihodnosti,
mir, prijateljstvo, radost:
melodija,
ki upa.

Prevedla Nada Grošelj

Za vsako bralko in vsakega bralca se na knjižnih policah najde ‘literarna melodija’ ukrojena prav zanjo/zanj.

Pri tem vam vsem z veseljem pomagava knjižničarki
Uršula Bernik in Katarina Primožič