Select Page

V petek, 6., in v soboto, 7. oktobra, je na PŠ Selca potekal raziskovalni tabor z naslovom A sem eko faca?, kjer ni manjkalo dobre volje in smeha. Zbralo se nas je 26 učencev ter učiteljice Monika Ficko, Slavica Mohorč, Sabina Peternel in Polona Kovač. Najprej smo imeli zanimivo spoznavno igro in se razdelili v štiri skupine. Dve sta se odpravili proti Dolenji vasi, dve proti Železnikom. Med potjo smo pobirali velike in manjše razvejane ter ravne veje in odpadke. Rešili smo tudi drevo, ki je bilo ovito v polivinil. Ko smo se vrnili, smo palice razvrstili po velikosti in iz njih sestavili polža. Po velikosti smo se postavili še mi in naredili nekaj fotografij. Bil je že čas za večerjo. Svoje stvari smo odnesli v učilnice in si pripravili prostor za spanje. Nekateri so igrali namizni nogomet, drugi pa smo odšli pripravljat obložene kruhke. Po večerji smo imeli delavnice po skupinah. Vsaka skupina je naredila plakat o nabranih odpadkih in embalažah, ki se pogosto pojavljajo v naših gospodinjstvih. Ugotavljali smo, koliko časa se razkrajajo, v kateri koš za odpadke spadajo … Prišel je čas za spanje in odlomek iz knjige Milijonček za prijaznost. Za nekatere je bila noč dolga, za druge ne (odvisno od spanja) 😊. Zjutraj smo imeli budnico okoli pol osmih. Ga. Slavica Mohorč je vodila jutranji tek in pozdrav soncu. Po zajtrku so bile spet na vrsti delavnice. Pri učiteljicah Sabini Peternel in Slavici Mohorč smo iz jeansa izdelovali knjižne kazalke in okraske, pri Poloni Kovač ogrlice iz koledarjev, zvitih v rolice, pri Moniki Ficko pa podstavke iz papirja, prav tako zvitega v rolice. Za kosilo smo imeli makarone z bolonjsko omako. Popoldne smo imeli še eno delavnico, pri kateri smo drevesne veje ovijali v trakove, ki smo jih naredili iz odsluženih oblačil. Na te veje bomo obesili okraske, ki smo jih izdelovali dopoldne. Potem smo naredili še plakat o tem, kakšen moraš biti, da postaneš eko faca. Bližal se je večer in z njim konec tabora. Učiteljice so nam podelile priznanja in prejele so jih tudi same. Poslovili smo se …

Tabor se nama je zdel zanimiv in zabaven. Imeli smo dober program, hrano in družbo. Všeč nama je bilo delo v manjših skupinah, sodelovanje, medgeneracijsko povezovanje, spoznavanje informacij preko izkušnje in nočni »program«. Edina stvar, ki pa nama ni všeč, je ta, da devetošolci niso več povabljeni. Srčno upava, da se bo to naslednje leto spremenilo, saj smo se imeli res lepo. Tabor nama bo ostal v lepem spominu.

Barbara Nastran in Ana Kokalj, 8. a

Dostopnost